Members of the Abilene Chamber Board of Directors invest their time, resources and expertise to support the Chamber, its members and mission.

Executive Leadership

President & CEO

Doug Peters, Abilene Chamber of Commerce

Chair

Darrin Black, Black Plumbing

Chair-elect

Marshall Morris, First Financial Bank

Secretary/Treasurer

Laura Moore, The Grace Museum

COMMITTEE AND AFFILIATE CHAIRS

Benjamin Young

Brightway – The Young Agency
Abilene Business Council

Justin Crowe

Hendrick Health Systems
Abilene Cultural Affairs Council

Gary Grubbs

ABI/Advantage Media
Abilene Industrial Foundation

Mitch Barnett

Barnett & Hill
Government Affairs

Travis Ruiz

Tim Farrar

United Supermarkets
Leadership Abilene

Greg Blair

Taylor Sturgis

Key Appraisal Group
Young Professionals

Inger Nordby

The TORO Company
At Large One Year Appointment

Mike Fernandez

Texas National Bank
At Large One Year Appointment

Charlie Curry

Coca-Cola Southwest Beverages
At Large One Year Appointment

COMMITTEE AND AFFILIATE CHAIRS: (not pictured)

Abilene Convention and Visitors Bureau: Jay Evans
Agriculture Committee: Amanda Hatchett, Denton Valley Farms

TERM ENDS 2020:

Jessica Adams, Vagabond Pizza
Michael Thornton, Reed Beverage
Jamie Dalzell, Dalzell Realtors
Albert Gutierrez, KTAB/KRBC
Tracy Howle, First Bank Texas
Inger Nordby, The TORO Company
Steve Rodriguez, Happy State Bank
Trey Todd, Condley & Company

TERM ENDS 2021:

Jaime Correa, AbiMar Foods
Allison Carroll, Monks
Beverly Guthrie, Eide Bailly LLP
Jon Loudermilk, Loudermilk Enterprises
Kelsi Mangrem, Holland Hearing
David Pittman, Milsoft
Alex Russell, Oddly Natural
Ross Vinson, Abilene Ag

TERM ENDS 2022:

Jessi Bailey, West Texas Rehabilitation Center
Lisa Chavez, Wagstaff LLP
Charlie Curry, Coca Cola Southwest Beverages
Megan Dobbs, Community Foundation of Abilene
Kristin Johnson, The Grove at Denton Valley
Julie St. John – Texas Tech University Health Sciences Center
David Stephenson, Hendrick Health System
Vishia Wilson, Abilene Regional Medical Center

EX_OFFICIO (Non-Voting):
Downing Bolls, Taylor County Judge
Col Jeffrey Menasco 317th Airlift Wing – Dyess AFB
David Young, Abilene Independent School District
Carol Dupree, Cisco College
President – Hispanic Leadership Council
Terrenia Fitts, Dr. PH, Black Chamber of Commerce
Robert Hanna, City Manager
Eric Bruntmyer, Hardin-Simmons University
Sandra Harper, McMurry University
Linda Hinshaw, Abilene State Supported Living Center
Stan Lambert, State Representative – District 71
Forrest McMillan, Texas State Technical College
Joey Light, Wylie Independent School District
Phil Schubert, Abilene Christian University
Col Ed Sumangil, 7th Bomb Wing – Dyess AFB
Judy Wilhelm, Small Business Development Center
Mary Ross, Workforce Solutions

MEMBERS AT LARGE (one year term expires Sept. 2020):

Charles Hughes, Reed Beverage
Debbie Hurt, Pest Patrol
Shaun Martin, Atmos Energy